جستجوی این وبلاگ

جواب به پرسشهای شما

سوالات تانرا به پست الکترونیکی dr.arifabid@gmail.com  بفرستید و جوابشرا دراین صفه بخوانید
 
محبوبه از ولایت قندهار:
سلام دوکتور محترم تشکر از وبلاگ زیبا و معلومات موثر تان و اینکه شما اقدام به اولین وبلاگ جلدی درافغانستان کردید ممنونم سوالی داشتم که امید با این پاسخ و رهنمایی ارزشمند تان در حل مشکلم کمک کننده باشد. از مدت زیادی یک تعداد زیاد بخارهای سفید رنگ در اطراف چشمهایم بوجود آمده که به آهستگی بزرگ میگردد و تعداد شان هم با مرور زمان بیشتر میگردد چند بار دوا از نزد دوکتوران جلدی اخذ نموده اما مفید نیوده اند امید در قسمت تداوی مرضی که دارم هدایت دهید؟
جواب ما:
با تشکر از خواهرمان محبوبه البته بخارهای سفید رنگی که در اطراف چشم بوجود مییایند و به آهستگی رشد نموده و به تعداد شان افزوده میگردد و بدون درد خارش و سایر اعراض باشد اکثرآ مرضیست که بنام ملییا milia میگردد و یکی از جمله سیست های اپیدرمل سطحی میباشد که در سن جوانی شروع به برامدن مینماید و به مرور زممان به تعداد شان افزوده میگردد موجودیت این بخار با کدام مشکل جدی داخلی و جلدی مرتبط نبوده و ظهور آن مساعد بودن ارثی جلد شخص را به بیماری نشان میدهد اما مرض از نظر زیبایی برای مصابین آزار دهنده بوده و مریضان از �0;ن رنج میبرند  تداوی دوایی ان چندان موثر نبوده و گاهی توسط بعضی از متخصصین جلدی ادویه موضعی رتینوید توصیه میگردد. اما بهترین تدوای آن برداشتن این سیست ها توسط متخصصین جلدی بوده و گاهی هم میتوان از CO2 لیزر در تدوای آن استفاده نمود این تداویها سبب بهبوده ملیا های موجود گردیده ولی از بوجود آمدن بخارهای جدید نمیتواند وقایه کننده باشد.

  
سلما از شهر مزار شریف:
 داکتر صاحب محترم از مدت 4سال باین طرف مصاب بیماری جلدی میباشم که دوکتوران جلدی آنرا پسوریازس تشخیص نموده ام دواهای زیادی از دوکتوران زیادی اخذ نموده ام که توام با بهبودی موقتی بوده اند. امید در باره مرضم معلمومات داده و مشوره دهید تا چه کار کنم تا بهبودی کامل یابم؟

 جواب ما :
بیماری پسوریازیس، سورایزیس ( psoriasis )  یک مرض جلدی میباشد که دارای عوامل متعدد بوده و بصورت عموم عوامل ارثی و محیطی در بوجود آوردن آن ذیدخل میباشند مرض در حدود 1 الی 2% جامعه را مصاب ساخته ولی در اطفالی که والیدن آنها مصاب مرض باشد شیوع آن بیشتر میباشد و بین 13 الی 40 فیصد ذکر گردیده است که بستگی به میزان مصابیت یک یا هردو والدین میباشد. گاهی این بیماری خصوصآ نزد اطفال بعد از گلودردی سترپتوکوکل بوجود مییاید. که واضح کننده دخالت فکتور های محیطی در شروع مرض مینماید.


 در این مرض سرعت انقاسم حجروی افزایش میابد و حجرات زیادی در حال انقسام میباشد و حجراتی که در سطح جلد میرسند به پختگی نمیرسند وسبب میگردد تا در سطح جلد بخار های سرخرنگ که از سطح جلد برجسته اند بوجود مییاید این بخارها که اصطلاح طبی آن palque یا پلک میباشد در ابتدا خورد بوده و لی بعد ها بزرگ میگردد و سطح آن پر از پوستکها و یا تفلسات سفید نقره مانند میگردد که دارای خارش میباشد تمام سطح جلد میتواند ماووف گردد اما بصورت عموم در راس یا پوست سر، نواحه باسطه ارنج، ساعد و زانو و ساق و قسمت های پایننی کمر بیشتر مبتلا میگردد گاهی هم تمام سطح جلد مصاب گردیده و تمام سطح جلد سرخرنگ و پوشیده از پوستک های سفید رنگ میباشد که بنام شکل اریترودرمی مرض یاد میگردد در واقعات نادر تر در سطح جلد پستولهای یا دانه های که مملو از قیح یا چرک میباشد بوجود  مییاید که میتواند در که ناحیه خاص متمرکز باشد مانند کف دست و پا یا تمام سطح  جلد را دز بر گیرد که شکل فوق العاده شدید مرض میباشد.
 ماووفیت ناخن در 10 فیصد واقعات دیده میشود که بشکل نقاط فرورفته در سطح ناخن، ضخیم شدن ناخن، تغیر رنگ ناخن، جمع شدن پوستک ها در تخت ناخن، وبالاخره لکه های روی ناخن که مشابه لکه روغن روی کاغذ میباشد ( oil spot ) دیده میشود.
این بیماری میتواند مفاصل را مصاب ساخته و بشکل درد مفاصل بزرگ تظاهر نماید که فیصدی وقوع آن کمتر میباشد.
دواهای مختلف برای تداوی این مرض وجود دارد که به اساس شدت بیماری،  نواحی مصاب ،پاسخ یا عدم پاسخ به دواهای قبلی و حالت اجتماعی اقتصادی بیمار تجویز میگردد بصورت عموم دواهای که برای مرض توصیه میگردد بشکل کریمای موضعی، خوراکی و گاهی زرقی تجویز میگردد که سبب کنترول شدت مرض گردیده و سبب بهبودی مرض میگردد اما مرض پسوریازیس یک مرض عود کننده بوده و بعد از مراحل شفا که به مدت های متغیر طول میکشد مرض وباره عود میکند که ای دوره های شفا از هفته الی  50سال متغیر میباشد.
عواملی که سبب تشدید مرض میگردند عبارتند از:
  1. ضربات جلدی ( کوبنر فینومنان یا پدیده کوبنر)
  2. تشوشات روحی روانی
  3. انتانات شدید یا امراض تب دار شدید
  4. دواها مانند پراپرانولو ادویه ضد ملاریا، و تجویز و قطع دواهای ستروییدی 
  5. تخریش توسط بعضی از دواهای که در تداوی مرض پسوریازیس شامل اند مانند تار
  6. آفتاب سوختگی ( شعاع آفتاب در صورتی که سبب آفتاب سوختگی نگردد برای مریضان مصاب مرض مفید میباشد)
  7. حاملگی ( در اکثر حالات سبب تخفیف مرض میگردد و لی بعضآ سبب شکل شدید مرض  امپتیگو هرپتیفورمیس میگردد)
  8.   زاهد از تایمنی:
جوان 15 ساله استم که از مدت 3 ماه لکه های سفید رنگ در جلد صورتم بوجود آمده که همراه با خشکی میباشد لطفآ در بازه علت و تداوی آن برایم معلومات دهید؟

جواب ما: لکه های سفید که همراه با خشکل جلد میباشد و اکثرآ در جلد صورت و گاهی در دست ها گردن بوجود اکثرآ پتیریازیس البا یا P Alba بوده که یک مرض بسیار شایع جلدی بوده و وقوعات آن بین 9 الی 30 فیصد آطفال 6 الی 16 ساله ذکر گردیده است بیشتر در موسم بهار و خزان و نزد اطفال و نوجوانان بوجود مییاید هوای خشک رول تشدید کننده بالای آن ž3;اشته و مواجه شدن به شعاع آفتاب سبب میگردد تا این لکه ها بیشتر نمایان گردند  اگر چه بیشتر نزد مریضان مصاب اتوپیک درماتیت دیده میشود اما وقوعات آن نزد اشخاص غیر اتوپیک نیز نادر نیست و نزد کسانی که جلد خشک دارند بیشتر بوجود میاید در ابتدا شاید بشکل لکه های سرخرنگ دیده شده که توام با کمی خارش میباشد اما بعدآ بشکل لکه کمی سفیدرنگ تحول مینماید که اندازه این لکه 1 الی 4 سانتی متر میباشد بعضآ صرف یک لکه و گاهی لکه های خشکی متعددموجود میباشد. بوده که تعداد شان به 20 و یا حتی بیشتر از این لکه های خشکی میرسد 
جهت تداوی مواجه شدن به شعاع آفتاب و استعمال صابون های مخرش را به حد اقل برسانید و از کریمهای مرطوب کننده استفاده نمایید درصورت عدم بهبودی مراجعه نمایید تا دوای مخصوص مرض توصیه گردد.   
فرشته از خیرخانه: درمان قطعی خالهای خدای چیست؟
جواب ما: خالهای خدایی که اصطلاح لاتین آن nevus میباشد خالهای خدایی معمولا بیضرر میباشند اما کسانی که چنین خالها را دارند از نطر زیبایی ناراحت میباشند در حالیکه موجودیت خال در بعضی نواحی به دارنده گان آن زیبایی بیشتر میبخشد.برداشتن خالهای خدایی اکثرآ به منظور زیباشدن جلد بصورت میگیرد.اما درصورتی که دریک خال خدایی تغیرات آنی در شکل (‌عدم تناظر)‌ تغیر رنگ ( اختلاف رنگی در رنگ خال )‌ تغیر در اندازه خال ( بزرگ شدن آنی خال )‌ و  تغیر در محیط خال بوجود آید باید خال برداشته شده و معاینه هستوپتالوژی آن صورت گیرد تا از تحول خال به میلانوما که سرطان وخیم جلدی است جلوگیری بعمل آید خالهای خدایی در صورتی که کمتر از 5 ملی متر باشد همراه با لیزر CO2 تداوی میگردد که میتود بسیار عالی بوده و با عوارض جانبی هیچ یا اندک میتوان خالهای متعدد را برداشت عملیه بسیار سهل بوده که بعد از تطبیق بیحس کننده موضعی EMLA بدون درد و خونریزی خالها برداشته شده وجلد به سرعت شفایاب میگردد در موارد اندک بعد از تداوی لکه های قهویی در محل خال بجا میماند که با مرور زمان از بین میرود. تداوی نادرست توسط اشخاص کم تجربه میتواند سبب بجا ماندن داغ آن بشکل فرورفته گردد.
درصورتیکه خال بیشتر از 5 ملی متر قطر داشته باشد تداوی آن با لیزر سبب بجا ماندن داغ و یا سکار آن گردیده اما بهر صورت سکار آن به مراتب بهتر از خود خال خواهد بود اما تداوی آن با جراحی پلاستیک مطمین تر و کم اختلاط تر میباشد.


محمد سمیع از هرات: در صورتم جوانی دانه دارم گاهگاه تداوی نموده اما نتیجه نداده است چه کار کنم؟
  جواب ما: برادر محترم جوانی دانه یا اکنه مرضیست که به تدوای طولانی مدت ( حد اقل سه الی ش;ش ماه بصورت متواتر ) و مراقبت جلد توسط جوان مصاب مرض ضرورت دارد و تداوی درصورتیکه بصورت متقطع صورت گیرد سبب بهبود آن نمیگردد. در صورت ادامه مرض از دواهای جدید چون مشتقات ویتامین آ اسید و لایه برداری و میکرو درمابریشن  استفاده میگردد.
تدوای جوانی دانه نظر به شدت آن ( خفیف، متوسط، شدید . فوق العاده شدید) توصیه میگردد و اینکه چگونه از جلد تان مراقبت کنید مطالب بیشتر را  در  http://doctorabid.blogspot.com/2011/05/acne-vulgaris.html و jawnidana.mihanblog.com مطالعه نمایید

شفیقه از شهر کابل: دختر 18 ساله استم که از لکه های روی رنج میبرم چند بار دواهم اخذ نموده ام اما لکه ها دوباره بوجود آمده است امیدوار مشوره های سودمند شما استم؟
  حواب ما: خواهر محترم شفیقه جان لکه های روی عمومآ به سه گونه تصنیف بندی میگردند لکه های سطحی یا اپیدرمل که با تداوی کاملآ برطرف میگردند لکه های مرکب یا در مو اپیدرمل که با تداوی های دوایی بصورت قسمی زایل میگردند و لکه های عمیق یا درمل که به تداوی معمولی چندان جواب نمیدهند 
تداوی لکه های روی ایجاب وقت کافی ( حد اقل سه ماه)‌ استعمال منظم دوا و محافظت جلد را از شعاع آفتاب مینماید در هنگام تداوی و حد اقل سه ماه بعد از تداوی جلد تانرا از شعاع آفتاب محافظه نمایید و دوای تانرا بصورت منظم استفاده نمایید در صورتیکه لکه ها بهبودی نیابدو در اشکال لکه های عمیق روی صورت میشود برایت لایه برداری یا پیلینگ توصیه گردد که نتایج ان بهتر خواهد بود

نظرات

‏ناشناس گفت…
سلام من 20 سال عمر دارم ولی از سه سال به این طرف رویم بسیار خراب شده یعنی من هم از مواد ارایشی استفاده نمی کنم صرف از ضد افتاب که کیفیت بالای دارد روز یکبار استفاده میکنم ولی رویم به حد اخر لکه ها و خال های زیاد و چی کنم رهنمایی کنید.
‏ناشناس گفت…
سلام من14سال دارم 3سال است كه ار بوجودامدن بخاردرصورتم نگران استم رور دو باربا اب وصابون شستشو مئکنم اما تاثئرندارد ار لوارم ارائشی هم استفاده نمیکنم رهنمایی شما جه است.
‏ناشناس گفت…
ارحلقه جشم هم نگران استم نمئ دانم ارثئ است جگونه است توسعه شماجئست؟رئبائئ صورتم را ار بئن برده است.
‏ناشناس گفت…
من مینا از کابل استم،
میخواستم در مورد جراحی زیبایی بینی معلومات بگیرم. مدت درمان هرینه آن و آیا احتمال عوارض هم وجود دارد؟
‏ناشناس گفت…
سلام احمد هستم.
آیا امکان داره که موی های که ده کومه روی میبرایه برای همیش از بین برود؟
‏ناشناس گفت…
سلام 4 سال میشود از قسمت بجلک پایم تا بین سه انگشت پایم به قیر سوخته ودر آن قسمت گوشت اضافی جمع شده یعنی چملوک شده مانده آیا امکان جراحیش است . تشکر
Arvin skin hospital گفت…
بلی امکان جراحی وجود دارد میتواند مراجعه نمایید
‏ناشناس گفت…
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
‏ناشناس گفت…
سلام داکتر صاحب من پسر هستم تقریبا 32 ساله صورتم خیلی لاغر است و چروک پیدا کرده چطور می توانم صورتم را چاقتر و چروک ها را کمتر کنم تشکر
‏ناشناس گفت…
سلام داکتر صاحب من پسر 22ساله اما مشکل من در مورد مو هایم است که مو هایم میرود اما دلیل اش را پیدا نکردام شامپو ها خود را هم تغیر دادم اما نشد جلد من چرب است
‏ناشناس گفت…
یک برادر دارم تقریبا"18 ساله است و بینی اش کم دبلی دارد و باید بینی اش جمع شود یعنی جراحی پلاستیک شود مصرف آن چند میشود لطفا" معلومات ئهید
‏ناشناس گفت…
سلام داکتر صاحب محترم مدت 1 سال پیش از اثر تصادفی که همراه موترم داشتم یک تعداد داغ های ناشی ار بریدگی شیشه بر روی صورتم ایجاد شده . آیا از طریق لیزر امکان از بین بردن آن امکان دارد


Unknown گفت…
سلام 1 سال میشود صورت من لکه پیدا شده و لکه اکنه هم دارد امکان تداوی دارد؟
‏ناشناس گفت…
داکتر صاحب پسری هستم ۲۳ ساله و در قسمت سر سینه تخته پشت سر شانه هایم موی های بسیار تند رویده نمی فهمم آیا امکان از بین بردن آن است یا نی به طور دایم و جقدر هزینه دارد تشکر
‏ناشناس گفت…
سلام . می خواستم بدانم که عمل جراحی بینی شکسته که کج و کوتاه است جقدر می شود و چند روز بعد از عمل نتیجه را میتوان دید تشکر
‏ناشناس گفت…
سلام چگونه میتوان لکه های نصواری صورت را درمان کرد لطفا جواب بدهید
‏ناشناس گفت…
سلام داکتر صاحب آیا تداوی داغ سالدانه که از چندین سال پیش باشد امکان دارد اگر دارد چند فیصد؟ تشکر
‏ناشناس گفت…
سلام من میخواهم لایه برداری کنم اما در هراس هستم که بعد به صورتم ضرر کند ایا لایه برداری از کدام وسایل برقی استفاده میشود یا ماسک واری
‏ناشناس گفت…
ستایش از کابل
سلام داکتر محترم ..
سن من 19 است و به چهره ام و شانه هایم از 15 و یا 16 ساله گیم دانه های جوانی میبرآمد ..بعضی هایش دوباره داغش از بین میرفت .اما به حصه کوماهایم هنوز داغ آن دانه ها هست و از بین نرفته ...تا حال نزد هیچ داکتر مراجعه نکردم.....چگونه میتوانم از بین شان ببرم...خواهشا مشکلم را حل کنید.
‏ناشناس گفت…
سلام داکتر صاحب 20 سال سن دارم صورتم حدود 4 ماه میشود که بک قسم دانه به صورت به مرور زمان زیاد می شد نزد داکتر مربوطه مراجعه کردم انها لایه گرفت حدود یک هفته تمام صورتم پوست داد اما به جای دانه ها لکه سیا بوجود امده لطف نموده راهنمایی کنید. تشکر
Unknown گفت…
داکتر صاحب محترم مدت خیلی زیاد می‌شود که از بخار صورت و سایر بدنم رنج میبرم به هر تداوی که اقدام کردم نتیجه نداد
نظر شما چس است امکان خوب شدنش است
؟
مینا گفت…
سلام داکتر محترم من سالهای زیاد میشود که خال های قهوه ای به صورت پراکنده در صورتم وجود دارد امسد وارم راحل موثر برایم پیشناهد کنید
مینا گفت…
سلام داکتر محترم من سالهای زیاد میشود که خال های قهوه ای به صورت پراکنده در صورتم وجود دارد امسد وارم راحل موثر برایم پیشناهد کنید
‏ناشناس گفت…
سلت
‏ناشناس گفت…
بعد از عرض سلام و احترام
حميد استم يك پسر ١٦ساله استم مدت دو سال ميشه كه در روي من بخار بود و فيلن به لكه تبديل شده و از داكتران جلدي هم دوا گرفتم فايده نميكند
محمد عمر گفت…
با عرض سلام،محمد عمر از ولایت کابل
تقریبا از 3 یا 4 ماه از موجودیت دانه سرخ بالا بینی رنج میبرم در حدود 5 ماه پیش پیداشد ولی بعد یک مدت گم شد حالی دوباره پیدا شده لصفا با رسانید جواب ما را خرسند سازید.
Elnaz saydi گفت…
با عرض سلام ، الناز هستم و 19 سالمه از ولایت هرات و بخاطر تصادفی با موتر کردم روی بینی ام یه برامدگی به وجود امده ( قوز ) و البته انحراف بینی هم پیدا کردم در اثر همین تصادف میشه بگین که ایا وقت عمل بیهوش میکنن یا بیحث؟ و تقریبا هزینه اش چقدر میشه ؟ ایا عمل سختی است یا نه و تا چند وقت باید مراقب باشم ؟
ممنون میشم که جوابم را بدهید .
Arvin skin hospital گفت…
سلام به شما دوست عزیز باید بخار بالای بینی شما دیده شود که چه است. عکس تانرا به ایمیل info@afghanskin.com بفرستید تا برای معلومات بیشتر داده شود.
Arvin skin hospital گفت…
بلی قابل تداوی اند اماد به تداوی طولانی مدت ۳ تا ۶ ماه وقت نیاز دارد.
ممنون
Arvin skin hospital گفت…
عملیات های مختلف جراحی زیبایی بینی صورت میگیرد. و هر کدام هزینه های متفاوت دارید یکبار مراجعه کنید و با متخصص جراحی زیبایی ما مشوره نمایید.
ممنون
Arvin skin hospital گفت…
با لیزر تعداد زیادی ازین مو ها از بین رفته و یک تعداد کمی مو ها صعیفه میشوند و از بین نمیرود.

مطالب دلچسب بیشتر